Dziecko Rosemary

#
DzieckoRosemary

10 najlepszych diabłów w kinie i telewizji

Będąc mistrzem oszustw i podstępu diabeł miał wiele imion i przybierał różne postaci. Widzowie mają zapewne swoje ulubione wcielenia diabła, które kuszą przejściem na stronę zła. Jeśli Stevenowi Marcato nie udało się namówić was do zaprzedania duszy, to może któreś z poniższych dziesięciu wcieleń diabła porządnie was wystraszy?

 

10. Bestia - Doktor Who, Niemożliwa Planeta

Serial science fiction pozwala na nietypową interpretację zła w popkulturze. Doktorowi trudno zaakceptować Bestię w otchłani na planecie Krop Tor, która leci w stronę czarnej dziury. Bestia twierdzi, że istniała jeszcze przed stworzeniem świata i może zawładnąć człowiekiem za pomocą elektrycznego wyładowania. Jest ogromna i gardzi ludźmi oraz wszystkimi innymi stworzeniami. Nasuwa myśli, że zło czyha gdzieś w przestworzach, gotowe do zemsty.

 

9. John Milton/ szatan - Adwokat diabła

Diabeł przemierzający świat jako prawnik to już pewien stereotyp. Ale Al Pacino w roli szatana nie jest banalny, a potężny, uwodzicielski i niezłomny w realizacji swoich planów. Popis jego możliwości widzimy w scenie, w której namawia swojego syna do spłodzenia Antychrysta. Czyżby wszystko, co złe, miało pozostać w rodzinie?

 

8. Diabeł - Zakręcony

W kinematografii jedno jest pewne: kobiety są bardziej uwodzicielskie od mężczyzn. Elizabeth Hurley w komedii „Zakręcony” z 2000 roku, będącej remakiem filmu z 1967 roku, sugestywnie prezentuje swoje uroki. W zamian za duszę Elliota demoniczna piękność spełnia jego siedem życzeń. Bohaterowi przyjedzie za to słono zapłacić…

 

7. Jerry Belvedere - Żniwiarz

Najbardziej wytworny na naszej liście Ray Wise, opalony, z białym uśmiechem, dodaje uroku strasznej postaci tytułowego Żniwiarza. Wszechwiedzący nieśmiertelnik wie, jak się skończy odwieczna walka dobra ze złem, ale i tak próbuje sprawić Bogu kłopoty. Robi to żartobliwie, z urokiem. Jest elegancki i dowcipny.

 

6. Tata - Mały Nicky

Po 10 tysiącach lat, grany przez Harveya Keitela Książę Ciemności musi wybrać spośród trzech synów swojego następcę. Surowy szatan przekonuje się, że żaden z nich nie potrafi zachować równowagi między dobrem a złem. Trudno nie uwielbiać tej postaci – Harvey Keitel w obcisłym welurowym stroju bawi nas do łez.

 

5. Szatan - South Park

To nie jest najbardziej podstępny szatan na liście, ale ma najbardziej złożony charakter. Władca Ciemności Treya Parkera jest przerażający i zły, ale bywa też uroczy i nie boi się pokazać drugiego oblicza. Ten potwór występujący pod postacią byka łatwo się zakochuje. Łatwo nam zrozumieć jego młodzieńczy bunt, pomyłki i dowcipy.

 

4. Kapitan Hutch/szatan - Być człowiekiem

Najbardziej ludzka i najpotężniejsza wersja Starego Nicka pojawiła się w ostatnim sezonie serialu "Być człowiekiem". Grana przez Philipa Davisa postać to zmęczona i wypalona namiastka szatana, który uwięziony w ludzkiej formie mieszka w hotelu i nakłania ludzi do samobójstwa. Bywa bardzo wiarygodny w swoich poczynaniach i prawdziwie przerażający. Kto wie? Może gdzieś na świecie jakiś staruszek czeka na właściwy moment, by rozpętać wszechogarniający chaos? Na wszelki wypadek śpimy przy włączonym świetle ;)

 

3. Lucyfer - Constantine

Zdarzyło wam się opłakiwać stratę? To właśnie robi Lucyfer, grany przez Petera Stormare, w filmie z 2005 roku. W odwiecznej walce dobra ze złem próbuje usidlić duszę, która już dawno miała należeć do niego, a ciągle sprawia mu kłopoty. Choć postać pojawia się w filmie na krótko, jest przekonująca i przykuwa uwagę.

 

2. Regan Teresa McNeil - Egzorcysta

Dwunastoletnia dziewczynka o imieniu Regan jest najbardziej znanym filmowym przykładem opętania przez diabła. Groteskowe oblicze złych duchów o przerażającym głosie robi wrażenie.

 

1. Azazel - Hex: Klątwa upadłych aniołów

Jeśli jeszcze nie oglądaliście jeszcze tego serialu, nadróbcie zaległości. Michael Fassbender gra uwodzicielskiego Upadłego Anioła. Ma uwieść Cassie (Christina Cole, która gra w "Dziecku Rosemary") i spłodzić z nią syna Malachiego. Seksowny, przerażający i uwodzicielski - ma wszystkie cechy idealnego diabła. A do tego świetnie wygląda. Film trzyma w napięciu i przeraża. Cóż za emocje!

 

 

Oto nasza lista dziesięciu najlepszych filmowych diabłów. Zgadzacie się z nią? Jeśli kogoś pominęliśmy, dajcie nam znać!