Dziecko Rosemary

#
DzieckoRosemary

Dziecko Rosemary - o czym jest ten film?

46 lat po ekranizacji powieści Iry Levina przez Romana Polańskiego Agnieszka Holland wyreżyserowała czteroodcinkowy serial z Zoe Saldaną w roli głównej, by tchnąć nowe życie w kultowy horror.

Po tragicznym poronieniu Rosemary (Zoe Saldana) i jej mąż Guy (Patrick J. Adams), pisarz z aspiracjami, przenoszą się z Nowego Jorku do Paryża, żeby rozpocząć nowe życie. Realia nie są takie idealne. Po serii tajemniczych zdarzeń Rosemary trafia do domu dziwnej, bogatej kobiety Margaux (Carole Bouquet). Guy wykłada na uniwersytecie, na którym jej mąż Roman (Jason Isaacs) jest członkiem Katedry. Kobieta zaprasza małżonków na przyjęcie do ekstrawaganckiego apartamentu. Margaux i Roman podejrzanie zainteresowani nowo poznaną parą, udostępniają jej swoje drugie mieszkanie w tej samej kamienicy. Rosemary staje się podejrzliwa i niechętna ciągłej ingerencji dziwnych sąsiadów w ich życie. Guy natomiast chętnie przyjmuje pomoc Romana i traktuje go jako swojego mentora.

 

Mieszkając w luksusowym apartamencie, Rosemary odkrywa ślady poprzednich lokatorów. Zaniepokojona, udaje się do komisarza Fontaine'a. Dowiaduje się, że poprzednia lokatorka Nena popełniła samobójstwo, a jej narzeczony zniknął bez śladu. Rosemary bierze sprawy w swoje ręce. Odwiedza księdza Neny, który mówi jej, że kamienica ma mroczną historię i jest przeklęta.

 

Nabierająca tempa kariera jej męża usypia podejrzenia Rosemary. Guy namawia żonę na dziecko. Po wielu próbach Rosemary odkrywa, że jest w ciąży. Po początkowej euforii Rosemary podupada na zdrowiu. Guy się od niej odsuwa, ale instynkt przetrwania bierze górę. Rosemary troszczy się o siebie i dziecko. Splot kolejnych dziwnych wydarzeń wzbudza jej najgorsze podejrzenia, w które wprost trudno uwierzyć.

Zestawienie ciepłej kolorystyki z narastającą atmosferą grozy potęguje odbiór historii przez widza. Rosemary jest jedyną bohaterką o złożonym charakterze, co sprawia, że kibicujemy jej i chcemy, by sobie poradziła w przytłaczających realiach. Nowa, atrakcyjna wersja adaptacji powieści i gwiazdorska obsada przenoszą widza w nieznany, niebezpieczny świat i zmuszają do refleksji, co można poświęcić dla osiągnięcia celów.

 

5 faktów, których dowiedzieliśmy się z filmu:

1. Zoe Saldana, bohaterka filmów akcji, przekonująco oddała wrażliwość i jednocześnie siłę swojej postaci. Czekamy na kolejne podobne role.

2. Bogaci nieznajomi mogą cię uszczęśliwić, ale wszystko ma swoją cenę.

3. Pieniądze i sukces podane na tacy kuszą, ale ciężka praca i determinacja dają większą satysfakcję.

4. Mężczyźni po czterdziestce nie powinni nosić kolczyków. Poważnie.

5. Koty są złem wcielonym, ale mają swój urok.