Mali mistrzowie kuchni

#
MaliMistrzowieKuchni

Dziecko w kuchni. Kiedy wprowadzić kulinarne zabawy? O czym pamiętać?

Nie każde dziecko będzie małym mistrzem kuchni, ale każde – jeśli ma wyrosnąć na samodzielnego dorosłego - powinno mieć do niej wstęp i wykonywać stosowne dla swojego wieku czynności.

„Nie ruszaj, bo rozsypiesz!”, „Nie dotykaj, bo się skaleczysz!”, „Nie zbliżaj się, bo się poparzysz!” – jeśli dziecko nie uczy się tego wszystkiego podczas przebywania w kuchni i pomagania rodzicom w przygotowywaniu potraw, to te słowa będą dla niego tylko pustymi zakazami. Podczas działania więcej zapamięta niż wtedy, gdy będziemy mu powtarzać siedemnasty raz, że czegoś nie powinno robić.

 

Kiedy zacząć proste kuchenne zabawy? Nie ma jednej, konkretnej granicy wieku. Czasem w mieszanie sałatek bawią się już dwulatki, kiedy indziej sześciolatek odkrywa w sobie kulinarne zainteresowania. Ale warto, by dzieci zaczęły pierwsze kuchenne zabawy we wczesnym wieku, bo wiele z czynności, w jakich mogą uczestniczyć przy przyrządzaniu potraw, poprawia ich sprawność manualną. Na przykład władanie sztućców do zmywarki (a potem ich wyjmowanie) to bardzo pożyteczne ćwiczenie, przy okazji którego możemy pokazać dziecku „jak działa” ostry nóż i dlaczego trzeba nie niego bardzo uważać. Ale pierwsze kulinarne doświadczenia to także rwanie sałaty, mieszanie potrawy czy wycinane z ciasta na pierniki różnych kształtów. Z powodzeniem mogą w tym brać udział maluchy.

 

Z czasem dziecko zacznie być przydatne w poważniejszych czynnościach w kuchni – może ważyć i mierzyć składniki, dekorować potrawy. Poznaje różne smaki, zdobywa podstawową wiedzę o ich łączeniu, dowiaduje się nie tylko tego, jak zdrowo przyrządzać posiłki, ale też jak dbać o jego ładny wygląd i estetyczne podanie.

W miarę jak staje się starsze, uczy się odpowiedzialności, uważności, dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Im wcześniej po raz pierwszy weźmie udział w przygotowaniach posiłku, tym szybciej będzie można mu powierzyć samodzielne zrobienie kanapek czy herbaty. A takie czynności jak mycie naczyń lub wkładanie ich do zmywarki z zabawy – staną się obowiązkiem.