Mania chomikowania

#
ManiaChomikowania

Dlaczego tak trudno rozstać się z kolekcjami?

W XXI wieku starych rzeczy się nie wyrzuca. Zamiast tego traktujemy je tak, jak francuscy powieściopisarze traktują swoje kochanki – do końca życia opłacając im pokój w hoteliku. Na strychach, w piwnicach, komórkach i innych graciarniach przechowujemy ogromne ilości przedmiotów, których co prawda do niczego teraz nie potrzebujemy, ale kiedyś może będą na wagę złota, dlatego przenigdy ich nie wyrzucimy.

Mogą to być płyty winylowe, a może tylko kompakty. Mogą to być książki, płyty DVD albo – najgorsze ze wszystkiego – komiksy. Może zacząłeś kupować lalki albo figurki filmowych bohaterów, o których marzyłeś w dzieciństwie, ale nie było cię na nie stać. Cokolwiek to jest, dziwić się temu nie należy, bo kolekcjonerskiej pasji ulega większość ludzi.

Co się dzieje z ową kolekcją, kiedy już znudzi ci się krążenie po eBayu i uświadomisz sobie, że więcej na to wszystko nie spojrzysz? Przecież tego nie wyrzucisz. Pakujesz więc zbiory w pudła, chowasz na strychu czy w pawlaczu i tylko okazjonalnie powracasz do nich w słowach, kiedy na jakiejś imprezie spotkasz kogoś, kto zbierał to samo, i zaczynacie się przechwalać, czyja kolekcja była większa.

Kiedyś oczywiście może ona być coś warta. Właśnie dlatego jej się nie pozbywasz. Ale tak się stanie tylko wtedy, gdy wszyscy inni posiadacze podobnych zbiorów wyrzucą je na śmieci. Co przypomina zabawę w „kto pierwszy mrugnie” i jeśli jesteś uczciwy wobec siebie, to przyznasz, że zawsze w niej przegrasz.