MOJE WIELKIE WSPANIAŁE WESELE

-
W niedziele o 21:00, od 21 kwietnia

10 rzeczy, które mogą się nie udać na ślubie i weselu

Organizacja ślubu i wesela jest niczym bieg po polu minowym. O czym pamiętać, żeby uniknąć wpadek?

1. Już na etapie planowania trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: kto finansuje imprezę i czego będzie w zamian oczekiwał? Jeśli państwo młodzi opłacają koszty ślubu i wesela, sytuacja jest klarowna. Z rodzicami bywa różnie. Zdarza się, że wymagają pełnego posłuszeństwa i sami ustalają listę gości, miejsce przyjęcia weselnego, a nawet to, jaką sukienkę ma mieć na sobie panna młoda. Wtedy należy albo potulnie zgodzić się na wszystko, albo tuż po ceremonii wziąć namiot i wraz z drugą połówką udać się na przykład w Bieszczady. Ale prawie zawsze z rodzicami można się dogadać, tylko trzeba zrobić to na tyle wcześnie i szczegółowo, żeby zminimalizować ryzyko konfliktów.

2. Nie organizuj wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego w przeddzień ślubu. Chyba że decydujesz się na imprezę bez alkoholu, w domowych pieleszach, przy grach planszowych. Nawet tak grzeczne spotkanie towarzyskie powinno się kończyć na tyle wcześnie, by przyszli małżonkowie zdążyli się wyspać.

3. Bierzesz ślub kościelny? Zastanów się nad wyborem parafii – a konkretnie księdza i organisty. Kapłan, który poświęci całe kazanie polityce i organista pozbawiony słuchu muzycznego mogą sprawić, że z tego szczególnego dnia będziesz mieć raczej kiepskie wspomnienia.

4. Żeby uniknąć niespodzianek w stylu brak napojów na stołach czy nietrzeźwi goście śpiący pod nimi, należy zadbać o ekipę porządkową. Niech będą to zaufane osoby, które np. odwiozą do domu gości, jeśli ci będą musieli przerwać wcześniej zabawę. Para młoda nie może się zajmować wszystkim, a zakładanie, że jakoś to będzie, jest naiwne.

5. Problem może sprawić ci pogoda. Jeśli bierzesz ślub latem, tym bardziej pamiętaj o tym, by  w sali weselnej była sprawna klimatyzacja. Duchota nie zachęca do zabawy. Jeżeli planujesz wesele w ogrodzie, poważnie się zastanów, czy nie wynająć namiotu, w którym goście schronią się, jeśli zacznie padać.

6. Wujek Kazik siedzący obok cioci Marysi, z którą nie rozmawia od 20 lat. Ciężarna kuzynka Aldona obściskiwana przez w sztok pijanego brata pana młodego, który jest jej sąsiadem przy stole. Babcia Lucynka terroryzowana przez swoich prawnuków, których rodzice sądzą, że przyjechała tu tylko po to, by pilnować maluchów – bo po co innego państwo młodzi posadzili ich przy jednym stole!? Zanim rozmieścisz gości weselnych według klucza „niech się dzieje wola nieba”, zastanów się, czy połowa z nich nie wyjdzie grubo przed zakończeniem imprezy.

7. Ustal z wodzirejem, na jakie weselne gry i zabawy się zgadzasz, a jakich ma nie proponować gościom pod żadnym pozorem, bo przekraczają granice dobrego smaku. Chyba że nie przeszkadza ci trzymanie wałka do ciasta między udami.

8. Kiepska muzyka zepsuje nawet najlepiej zapowiadające się wesele. Czy twoi goście najlepiej będą bawić się przy discopolowej kapeli? A może lepszy byłby DJ, który zagra przeboje na życzenie? Ważniejsze od tego, którą opcję wybierzesz, będzie to, by odpowiedzialna za muzykę ekipa nie robiła trwających godzinę przerw między utworami i żeby nie katowała gości decybelami uniemożliwiającymi jakąkolwiek rozmowę.

9. Pamiętasz, jak skończyło się podawanie gościom nieświeżego bigosu w filmie „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego? Zdradzę tylko, że kanalizacja nie wytrzymała. Zamów więc jedzenie w poleconym miejscu. Sprawdź, kiedy będzie przygotowywane i w jaki sposób będzie przechowywane.

10. Nie pijcie wódki z każdym, kto tego zażąda. Nie musicie. Naprawdę. Chyba że chcecie, aby pijani nowożeńcy byli jedynym, co goście zapamiętają z waszego wesela.

Dowiedz się więcej o slubnych wpadkach i niewypałach! Oglądaj program Panny młode z piekła rodem w  środy o 21:00 na Lifetime Polska!