Nastoletni małżonkowie

#
NastoletniMalzonkowie

Zwyczaje związane ze ślubem

Dziwią Cię aranżowane małżeństwa? Zobacz, jakie inne zwyczaje związane z małżeństwem i ślubem są celebrowane na całym świecie w programie ZESWATANI na LIFETIME!

 

1. Prawo pierwszej nocy oznaczało, że każdy pan mógł pozbawić dziewictwa kobietę poślubioną swemu poddanemu. Czy w Europie rzeczywiście obowiązywało – historycy nie są pewni.

2. Obrzucanie nowożeńców monetami lub ryżem to zwyczaj znany w Polsce. W wielu krajach świata ślubom towarzyszą tego typu zabawy. W Jemenie ojciec panny młodej rzuca rodzynkami, w Grecji panna młoda ciska owocami w drzwi domu, w którym będzie mieszkać, zaś w Szkocji jest oblewana nieczystościami. Miejmy nadzieję, że ten ostatni zwyczaj nie jest już praktykowany.

3. Różne są sposoby na zebranie dodatkowych pieniędzy dla nowożeńców. W Polsce zbiera się na wózek dla przyszłego potomstwa – chętni muszą płacić za tańce z panem młodym i panną młodą. A we Francji panowie obecni na przyjęciu weselnym licytują podwiązkę panny młodej.

4. Malowanie henną ornamentów na dłoniach panny młodej i pana młodego to zwyczaj praktykowany m.in. w Afganistanie. Kiedy pierwszy raz mogą się zobaczyć, nie patrzą na siebie wprost, ale w lustro, przed którym obydwoje stoją. Zaś sala weselna jest podzielona na dwie części, bo kobiety i mężczyźni bawią się osobno.

5. Ciekawe i egzotyczne są afrykańskie zwyczaje związane z zawarciem małżeństwa. W niektórych rejonach kontynentu pomyślność pannie młodej ma zapewnić to, że… opluje ją jej ojciec. W innych na etapie starań o przyszłą żonę potencjalny mąż musi wykazać się umiejętnościami tanecznymi, w tym zwracać jej uwagę ponętnym kręceniem biodrami.