Panny młode z piekła rodem

-
Środy o 21:00

#
Bridezillas

10 popularnych przesądów ślubnych

Wiele młodych par twierdzi, że nie wierzy w te zabobony. Ale jednocześnie ich przestrzegają. Bo lepiej dmuchać na zimne, bo rodzinie zależy, bo wszyscy tak robią – tłumaczenia są różne.  Oto 10 popularnych przesądów ślubnych.

1. Ślubu nie należy brać w styczniu, lutym, kwietniu, maju, lipcu i listopadzie. Dlaczego? Bo w nazwach tych miesięcy brakuje litery „r”. Jaki ma ona wpływ na małżeńskie szczęście? Jak to w przesądach bywa - nie wiadomo, podobno ma.

2. Nie wolno przymierzać sukni ślubnej bez potrzeby. Może to zrobić panna młoda, ale tylko u krawcowej, żeby sprawdzić dopasowanie kreacji. Jeżeli włoży ją inna kobieta, na pewno zostanie starą panną.

3. Parę młodą warto obsypać ryżem, który symbolizuje płodność. Rzucanie monet ma natomiast oznaczać finansowe powodzenie. Mile widziane są też płatki kwiatów i… gołębie. Ptaki wypuszcza się z klatek, gdy nowożeńcy wychodzą z kościoła. A że zdarza się, iż trzeba potem czyścić garderobę… Podobno to też zapowiedź szczęścia.

4. Kusi los każda panna młoda, która na własnym ślubie wystąpi bez podwiązki. Podwiązka powinna być niebieska, bo to gwarant – nie zgadniecie! – szczęścia. Zdjąć ją musi pan młody, ale koniecznie bez użycia rąk (zębami?), co ma zapewnić udany małżeński seks.

5. Kilka przesądów dotyczy też osób, które są drużbami na ślubie: powinny być stanu wolnego, kobieta nie może być w ciąży, na świadków nie należy też wybierać osób, które są w związku, bo się rozstaną.

6. Gdy któreś z nowożeńców potknie się w kościele, to podobno jest zły znak. Ale mówi się też, że drobna utrata równowagi przez pannę młodą może oznaczać, iż jej druhnę czeka zamążpójście.

7. Państwo młodzi powinni wracać z kościoła inną drogą niż do niego jechali. Ma to zmylić pecha, gdyby ten chciał ich prześladować.

8. Pan młody powinien przenieść pannę młodą przez próg. Dawniej był to próg domu, dziś – najczęściej restauracji, w której odbywa się wesele. Ten zwyczaj był symbolem zmiany, miał też oznaczać pozostawienie za progiem tego, co złe, wszelkich przeszkód.

9. Bukiet panny młodej nie powinien być zrobiony z kolczastych róż, bo to symbol cierpienia i smutku.

10. Ale jednocześnie łzy podczas ślubu wcale źle nie wróżą nowożeńcom. Wzruszona panna młoda (o płaczącym panu młodym zabobony milczą) może uronić łezkę, bo to ponoć dobra wróżba. Zwłaszcza jeśli ma wodoodporny makijaż ;-).