TOP 5 filmów nakręconych w Moskwie

Stolica Rosji nie kojarzy się za bardzo z przemysłem filmowym. Ale była planem dla wielu tego typu produkcji, również polskich.

„Akademia Policyjna 7: Misja w Moskwie” (1994 r.). Popularna seria amerykańskich komedii kryminalnych tym razem zawiała do Moskwy. W siódmej części absolwenci Akademii Policyjnej pomagają rosyjskim kolegom w walce z niezwykle nowoczesną mafią, która usiłuje zyskać władzę nad światem przy pomocy specjalnej gry wideo.

„Air Force One” (1997 r.). Amerykański film sensacyjny w reżyserii Wolfganga Petersena (m.in. „Na linii ognia” z Clintem Eastwoodem, „Troja” z Bradem Pittem” czy hit lat 80’ - „Niekończąca się opowieść). To historia porwania samolotu prezydenta USA, tytułowego Air Force One (tak nazywany jest każdy samolot, na pokładzie którego lata prezydent Stanów Zjednoczonych). Prezydent (w tej roli Harrison Ford) ukrywa się w luku bagażowym, gdzie opracowuje plan uwolnienia zakładników, czyli nie tylko oficjeli, ale i swojej rodziny, z rąk terrorystów pod wodzą Iwana Korszunowa (Gary Oldman).

„Krucjata Bourne’a” (2004). Kontynuacja hitowej „Tożsamości Bourne’a”. Sensacyjny film amerykański z Mattem Damonem w roli głównej kręcony był m.in. w Moskwie, ale też „w roli” stolicy Rosji występował… Berlin. Film reżyserował Paul Greengrass, znany z takich produkcji, jak nagradzany „Kapitan Phillips” – obraz opowiadający o porwaniu amerykańskiego frachtowca przez somalijskich piratów.

„Persona non grata” (2005 r.). Polski dramat w reż. Krzysztofa Zanussiego, którego głównym bohaterem jest Wiktor Leszczyński (Zbigniew Zapasiewicz). Ten były opozycjonista, teraz ambasador Polski w Urugwaju, niedawno stracił żonę. Podejrzewa, że jego towarzyszka życia miała romans z Olegiem (Nikita Michałkow), ich przyjacielem z Rosji.

„Jack Strong” (2014 r.). Polski thriller polityczny w reż. Władysława Pasikowskiego, opowiadający o losach autentycznej postaci Ryszarda Kuklińskiego. Ten oficer Ludowego Wojska Polskiego w 1972 r. podjął współpracę z CIA pod pseudonimem Jack Strong. W filmie Pasikowskiego zagrali m.in. Marcin Dorociński (Ryszard Kukliński), Maja Ostaszewska (Hanna Kuklińska, żona Ryszarda) i Patrick Wilson (jako David Forden, oficer CIA).