Sprawa wielkiej wagi

#
SprawaWielkiejWagi

Otyłość to problem całego świata. Te liczby pokazują jak wielki

Z danych zebranych przez naukowców wynika, że ludzkość przez ostatnie 40 lat tyła około 1,5 kg na 10 lat. Z każdym rokiem ma być gorzej.

Czy wiesz, że 10,8 proc. mężczyzn na świecie jest otyłych. Ta liczba potroiła się w ciągu ostatnich 40 lat.

Aż 14,9 proc. kobiet na świecie jest otyłych. 40 lat temu, było to ponad dwa razy mniej, bo 6,4 proc.

To oznacza, że 49 proc. ludzi mieszkających na ziemi ma problem z nadwagą lub otyłością.

1,5 kg na 10 lat tyła ludzkość – o tyle zwiększała się średnia waga mieszkańca naszej planety(!)

2025 r. to rok, w którym prawdopodobnie aż 6 proc. mężczyzn i prawie 10 proc. kobiet będzie zmagać się z ciężką, kliniczną otyłością, czyli ich z BMI (Body Mass Index, który wynika z podzielenia masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w metrach) będzie wynosił powyżej 35.

76 proc. ludzkości cierpi na otłuszczenie organizmu, czyli ma nadmiar tkanki tłuszczowej. Odkłada się ona także na narządach wewnętrznych. Z otłuszczeniem problemy mogą mieć nawet osoby na pierwszy rzut oka szczupłe i uprawiające sporty. Jest ono przyczyną wielu przewlekłych chorób, m.in. cukrzycy.

9-10 proc. ludzi na świecie jest niedotłuszczonych, to znaczy u nich tkanki tłuszczowej jest za mało. Co ciekawe ten problem jest zauważalny nie tylko tam, gdzie ludzie zmagają się z głodem, ale i w społeczeństwach rozwiniętych, w których przesadnie skupiamy się na byciu fit, stosujemy mordercze treningi i wymagające diety.

 

Dane pochodzą z tygodnika medycznego "The Lancet" i artykułu) „Frontiers in Public Health” (na journal.frontiersin.org)