Taki się urodziłem - program o niecodziennych bohaterach

„Urodzenie się dziecka z zespołem Downa jest naturalnym zjawiskiem zmienności biologicznej człowieka. Nie jest temu winien ani tata ani mam” – tłumaczył już dawno prof. Lejeune. Przede wszystkim to odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:600 urodzeń.

Taki się urodziłem” to reality show, który w 2016 roku zdobył nagrodę Emmy. Jego bohaterami jest siedmioro młodych dorosłych z południowej Kalifornii, którzy urodzili się z zespołem Downa, oraz ich rodziny i znajomi. W programie przyglądamy się temu, jak realizują swoje pasje i marzenia, pracują, zawierają przyjaźnie, wchodzą w związki uczuciowe i starają się żyć maksymalnie samodzielnie, nie poddając się społecznym oczekiwaniom. Autorzy udzielają też głosu rodzicom, by opowiedzieli nam o radości, jaką sprawia im syn czy córka, i o stojących przed nimi wyzwaniach.

Serial emitowany be we wtorki o godz. 22:00. Premiera serialu ma miejsce w dniu 21 marca, czyli w Światowy Dzień Zespołu Downa. Telewizja Lifetime wspiera Stowarzyszenie Bardziej Kochani opiekujące się osobami z zespołem Downa.