Zrób to sama. Kilka mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy, których wcale nie musisz kupować

Bez świecznika można się obejść, ale skoro tak łatwo go zrobić, to czemu nie spróbować? Poduszka własnej roboty albo etui na telefon – czy to przypadkiem nie może być prezent pod choinkę? Po co wydawać setki złotych na meble, skoro można samemu je wykonać z materiałów, które będą kosztować najwyżej kilkadziesiąt złotych?

Podkładki pod gorące naczynia

Jeśli stare podkładki nie pasują do nowych naczyń, wystroju kuchni albo po prostu nam się opatrzyły, można zmienić ich wygląd – pomalować, okleić, wyciąć w nich wzory. Albo zrobić nowe. Z czego? Na przykład z korków od wina, które warto zbierać, a potem pociąć na kawałki równej długości i skleić w wymyślony kształt. Albo z filcu czy sznurka – można użyć jednokolorowych materiałów, albo o różnych barwach.

Poduszka i poszewki

Zrobienie poduszki to łatwa sprawa, w sam raz dla osób, które dopiero zaczynają działać w myśl hasła „zrób to sam”. Kupujemy wypełnienie do poduszek oraz materiał, najlepiej biały lub inny jasny. Musimy oczywiście wcześniej zastanowić się, jak dużą poduszkę chcemy zrobić. Zszywamy boki poduchy, zostawiając dziurę, przez którą upchniemy wypełniacz. Kiedy poduszka jest odpowiednio miękka, zaszywamy i tę ostatnią dziurę. Pozostaje skupić się teraz na poszewkach. Powinny być trochę większe od poduszki, zapinane na guziki lub suwak, choć oczywiście można uszyć także poszewkę sznurowaną czy na rzepy – według gustu i potrzeb. Wybór materiału to również sprawa indywidualna. Bardzo ładne są poszewki robione na drutach, np. we wzory skandynawskie. To nie tylko ozdoba domu, ale i uroczy prezent np. pod choinkę.

Świeczniki ze słoików

Słoiki po przetworach albo daniach ze sklepu często wyrzucamy. A przecież wystarczy je wymyć i chwilę pokombinować, żeby zrobić coś, co upiększy dom. Pierwsze skojarzenie to świeczka w słoiku. Zanim wstawimy tam klasyczną, podłużną świecę, można nasypać ryżu, piasku z plaży, przywiezionego z wakacji itp. Można też słoik pomalować, okleić kolorowym papierem albo owinąć włóczką. Podgrzewacze, czyli małe świeczki, można wsadzić do słoika, do którego wcześniej nalaliśmy wody.

Etiu na telefon, tablet czy czytnik

Mało kto może sobie pozwolić na to, by nie nosić telefonu. Coraz częściej w torebkach mamy też czytniki. A i tablet czasem może się przydać. Jeśli wrzucimy te sprzęty do torby bez ochronnych etui, bardzo możliwe, że ich ekrany się porysują. Oczywiście takie „opakowanie” najłatwiej kupić, ale dlaczego nie zrobić go samemu? Na przykład z filcu, skóry (choćby ze zniszczonej skórzanej kurtki) czy innego materiału. Warto pamiętać o zapięciu, by sprzęt nie wysuwał się z etiu.

Meble z palet

Stolik z palet to hit ostatnich sezonów. Palety są stosowane jako podłoże do przewożenia towarów na wózkach widłowych, a od niedawna także jako budulec, z którego można wykonać meble np. na balkon, ale i do domu. Wyróżnia się kilka rodzajów palet, w zależności od rozmiarów i ciężaru, jaki mogą utrzymać. Do robienia mebli najczęściej wybiera się tzw. europalety. Kosztują niewiele - można znaleźć takie za kilkanaście złotych, a na prosty stolik wystarczy jedna sztuka. W Internecie pełno jest instrukcji, jak wykonać ten albo bardziej zaawansowany mebel – z palet można zrobić też łóżko, garderobę czy siedzisko. Możne je wyszlifować papierem ściernym, pomalować, albo zostawić surowe. Dorobić nóżki, zainstalować kółka, albo położyć bezpośrednio na podłodze. To, jak będą wyglądać meble z palet, zależy tylko od Waszej fantazji.